Kombi Cihazı Alırken

Kombi Cihazı Alırken

1. Araştırmacı olunuz. Tüm firmaların kombi cihazları ile ilgili yetkililerden veya bayilerinden tatmin edici bilgiler alarak cihazları tanıyın.

2. Çevrenize, dost ve akrabalarınıza, kısaca kombi cihazı kullanan tanıdıklarınıza sorunuz. Şikayet ve övgülerine dikkat ediniz.

3.Kombi almaya karar verdiğinizde firmaların satış sonrası hizmetlerini araştırınız. Unutmayınız ki servis ve yedek parça hizmeti olmayan hiçbir mamulden memnun olamazsınız. Firmaların cihazları için verdikleri garanti ve sigortaları inceleyiniz.

4.Cihazların emniyet sistemlerini mutlaka inceleyiniz. Yıllarca iç içe yaşacağınız bu cihazların uzun yıllar problemsiz çalışacak emniyet sistemleri ile donatılmış olmasına dikkat ediniz.

5.İlk yatırımı değil, kullandıkça ekonomik olacak, yakıtta en cimri, en tasarruflu cihazı seçiniz.

6.En kaliteli malzeme kullanılmış, en uzun ömürlü, ömür garantisi en yüksek, sizi ,içi ve dışıyla tatmin eden bir cihazı seçiniz.

7.Cihazın dış görünüşüne bakmayınız. Dış kapağı açtırıp cihazın içerisine bakınız. Cihazı çalışır halde görmeye gayret ediniz. Çalışır cihazın sesini(sessiz olması çok önemlidir) alev boyunu ve alev modülasyonunu emniyet sistemlerini inceleyiniz.

8.Cihazın tipine ve ısıl kapasitesine mutlaka dairenizi inceleterek karar veriniz. Tam bir mühendislik çalışması yaptırtmadan (ısı hesabı, baca analizi gibi) cihazınızı almayın.

9.Cihazınızın LPG(tüp gaz) ve doğalgazla çalışabilirliğini ve dönüşümleri kolayca yapabilirliğini kontrol ediniz.

10.Kombi cihazı CE belgesine, İSO 9002 ve TSEK standartlarına haiz mi?

11.Kombi cihazı çevre dostumu? Çevreye zararlı azot oksitlerin emisyon oranı düşük mü? ÖKOTECH amblemi var mı?

12.Tüm araştırmaları yaptıktan ve cihaz markasına karar verdikten sonra ana firmayı arayarak bölgenizdeki yetkili ana bayii öğreniniz. Cihazı herhangi bir yerden alarak başka bir tesisatçıya kesinlikle monte ettirmeyiniz. Cihazı yetkili bayiden alarak mutlaka yetkili bayiiye monte ettiriniz. Unutmayınız ki yetkili bayiler bu konuda özel olarak eğitilmişlerdir. Yetkili bayiler olabilecek montaj hataları mevcut ise gidermekle yükümlüdürler. Aksi takdirde her marka cihazın montajında dikkat edilecek birkaç püf noktanın ihmalinde hem sistem hem de cihazda maliyeti çok fazla olabilecek arızalar meydana gelecektir. Lütfen bu konuya dikkat ediniz ve ihmalkarlık yapmayınız.

13.Yetkili bayiinin cihaz ve doğalgaz uygulaması hakkında bilgi ve tecrübesinin yeterliliğine dikkat ediniz. Firma yetkilisi ve ustaların sertifikaları olup olmadığına bakınız. Tavsiye ve referanslara dikkat ediniz. Daha önce yapılmış bir sisteme ve cihazı kullanan tüketiciyi ziyaret edip mutlaka bilgi alınız.

14.Cihazların sadece fiyatlarına bakmayınız. Unutmayınız ki fiyatı belirleyen malzeme kalitesi ile hizmetin kalitesidir. Cihaz fiyatının, üzerindeki malzeme ve emniyet düzeneklerinin kalitesiyle; verilecek yedek parça ve servis güvencesiyle; cihazın tasarruflu ve uzun ömürlü olmasıyla orantılı olmasına dikkat ediniz.Ucuz olanı değil kullandıkça size ucuza gelecek olanı seçiniz.

15.Elektronik ateşlemeli olmasına mutlaka dikkat ediniz. Otomatik kontrol setleri ile hem tasarruflu kullanın hem de konforlu bir kullanım sadece elektronik ateşlemeli kombilerde mümkündür. Ayrıca sürekli pilot alev sarfiyatı olmadığından daha tasarrufludurlar.

16. Kombi cihazı kullanmaya başlayınca firma ile bakım sözleşmesi imzalayınız. Firmanızın yetkili servisleri dışında cihazlara müdahale ettirmeyiniz.