Nasıl Abone Olurum?

Nasıl Abone Olurum?

MERKEZİ VE BİREYSEL KULLANIM İÇİN:

-Apartman yönetiminin Q çoğunluğu alınmış yönetim kararı,
-Yetkili veya vekilin nüfus cüzdan fotokopisi, T.C Kimlik numarası,
-Yetkili veya vekilin ikametgah belgesi,
-Yetkili veya vekil ev sahibi ise tapu, kiracı ise kira kontratının fotokopisi,
-Yetkili veya vekilin elektrik, telefon veya su faturası,
-Yapı ruhsatı veya yapının toplam brüt alanını gösteren resmi belge,
-Kat maliklerinin tamamının isim listesi,
-Abone bağlantı bedeli,

TİCARİ İŞYERLERİ İÇİN:

-Yukarıdakilere ilave olarak,
-Vergi levhası,
-Ticaret odası sicil nımarası, ile İZMİRGAZ’ a başvurulur.

Nasıl Doğalgaz Kullanmaya Başlarım ?

-Abonelik işlemlerinden sonra iç tesisat döşenmesi için İZMİRGAZ ‘ın yetki verdiği bir firma ile anlaşılır.
-Anlaşma yapılan yetkili firma dairede keşif yapar ve projeyi hazırlayarak İZMİRGAZ ‘a onaylatır.
-Proje onayından sonra yetkili firma projeye uygun doğalgaz tesisatını döşer.
-Abone, güvence bedelini öder ve İZMİRGAZ ile gaz kullanım sözleşmesini yapar.
-Yetkili firma abone adına İZMİRGAZ ‘dan gaz açma randevusu alır ve İZMİRGAZ teknik elemanlarının nezaretinde tesisat kontrolü ve basınç testi yaparak gaz bağlama işlemini gerçekleştirir

1: Vaillant kombi cihazları nerede üretilmektedir?

Vaillant kombi cihazları, sadece Vaillant’ın Almanya’da mevcut 5 fabrikasında üretilmektedir. Üretilen kombi cihazları Türkiye dahil, Vaillant’ın Avrupa’daki 17 kardeş şirketi ve 100 den fazla distribütör firma vasıtasıyla, tüm dünya pazarına sunulmaktadır.

2: Vaillant’ın kombi cihazları haricinde hangi ürünleri vardır?

Vaillant’ın ana üretim kalemleri, ısıtma, sıcak su ve iklimlendirme cihazları ile bunlara ait otomatik kontrol sistemleridir. Vaillant Türkiye olarak, Vaillant’ın kombi cihazlarına ilave olarak, yoğuşmalı kombiler, yoğuşmalı duvar tipi ısıtıcılar, klima cihazları, boylerler, elektrikli şofbenler ve bunlara ait otomatik kontrol cihazlarını pazara sunmaktayız. Ayrıca Vaillant Grubu’nun markalarından Bongioanni dökme dilimli atmosferik brülörlü kazanlar ve Protherm kombi cihazları da Vaillant Isı San ve Tic. Ltd. Şti’nin Türkiye de pazara sunduğu ürünlerdir.

3: Pro ve Plus kombi modelleri arasındaki farklar nelerdir?

Cihazların bütün hidrolik ve mekanik aksamı aynı olmakla birlikte Pro ve Plus kombi modelleri arasındaki en önemli fark Pro kombi cihazlarımızın çalıma fonksiyonları LED’ ler vasıtasıyla takip edilirken, Plus kombi cihazlarımızda aynı fonksiyonlar dijital ekran üzerinden takip edilebilmektedir. Ayrıca Plus kombilerde akıllı mikro depolama sayesinde anında (5 sn) içinde sabit sıcaklıkta su sağlama özelliği vardır. Plus kombilerdeki mevcut olan diğer tüm özellikler Pro kombilerde de mevcuttur.

4: Kombi cihazlarınız LPG (tüp) ile çalışabilir mi? Çalıştırılan cihazların doğalgaza dönüşümü mümkün mü?

Vaillant marka kombi cihazları hem LPG hem de doğalgaz ile çalışabilir. Satın almadan önce kullanacağınız gaz tipini belirtmeniz halinde, kombi cihazlarımızı LPG ile veya doğalgazlı olarak ayrı ayrı temin edebilirsiniz. Ayrıca, bir gaz cinsinden diğerine dönüşüm gerektiğinde, servis teknikerlerimiz gerekli dönüşümü yapmaktadırlar. Cihazın servis elemanlarımız tarafından ilk devreye alınması sırasında yapılan bu dönüşüm ücretsizdir.

5: Bacalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark nedir? Hangisini tercih etmeliyim?

Bacalı kombilerde fan yoktur. Atık gaz, sıcaklığından dolayı genleşerek yükselir, tabii bir çekim ve baca vasıtasıyla dış ortama atılır. Bu nedenle bacalı kombi cihazları standartlara uygun yapılmış bir bina bacasına bağlanmalıdır.
Hermetik kombi ise fanlıdır. Atık gaz fan ile iç borudan dış ortama cebri olarak atılırken, dış borudan da yanma havasını yanma odasına çeker. Bu nedenle, hermetik kombi cihazlarının bina bacasına ihtiyacı yoktur, evin dış ortama açılabilen herhangi bir mekanına monte edilebilirler.
Binada standartlara uygun müstakil baca mevcut ise bacalı, baca standartlarına uygun olmayan bir baca var veya hiç baca yoksa hermetik kombi tercih edilmelidir.

6: Yoğuşmalı kombi cihazını diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir ve her mekanda kullanılabilir mi?

Normal kombiler, doğalgazın alt ısıl değerine göre çalışmakta olup 1 m³ doğalgazdan 8250 Kcal enerji sağlanılarak tesisat suyuna aktarılır. Yoğuşmalı kombiler ise doğalgazın üst ısıl değerine göre çalışmakta olup 1 m³ doğalgazdan 9200 Kcal enerji sağlayarak tesisat suyuna aktarılmaktadır. Doğalgaz aynı olduğu halde 950 Kcal / m³ daha fazla enerji sağlamaktadır. Bu enerjiyi de atık gazın içindeki su buharını yoğuşturarak geri kazanmaktadır. Yoğuşmalı kombiler her mekanda kullanılabilir fakat tesisatın yoğuşma tekniği şartlarına (radyatör yüzeylerinin geniş tutulması veya düşük sıcaklık sistemlerinin kullanılması gibi) uygun olması gerekmektedir. Ayrıca yoğuşmalı cihaz kullanıldığı takdirde, tesisatta kullanılan boruların seçimine (özellikle cinsi gibi) önemle dikkat edilmelidir.

7: Balkonun kapatılması veya kombinin özel bir muhafaza içine alınmasını gerektirmeden balkonda kullanılabilecek kombi var mıdır?

Vaillant da açık balkonlarda kullanıma uygun özel Balkon Tipi kombi cihazları mevcuttur. Kombi modellerimiz arasındaki balkon tipi cihazlar -6 dereceye kadar çalışabilmekte, Aksesuar ilavesi ile çalışma ısısı -20 dereceye kadar da düşürülebilmektedir. Bu tip cihazların kullanılması durumunda, balkonların kapatılmasına veya kombinin bir kabin içerisine alınmasına gerek yoktur.

9: Kullanacağım kombi cihazının kapasitesini nasıl belirlemeliyim? Kombi cihazları hep aynı kapasitede midir?

Kombi cihazları hep aynı kapasitede değildir. Kombinin kullanılacağı mahallin, ısı kaybı hesabı yapılmalıdır ve buna göre en uygun kombi cihazı kapasitesi seçilmelidir. Isı ihtiyacından daha yüksek kapasiteli bir cihaz kullanıldığında gereksiz yere hem yatırım hem de işletme masrafları artacaktır. Vaillant bu konuda tüketiciye en tasarruflu ve uygun, farklı kapasitelerde cihazlar sunaktadır. Vaillant kombi cihazları 17.000 kcal/h, 20.000 kcal/h, 24.000 kcal/h, 30.000 kcal/h olmak üzere 4 farklı kapasitede tüketicilerin kullanımına sunulmaktadır. Evinizin ısı kaybı hesabı ve cihaz seçimi için, Vaillant ‘ın uzman yetkili satıcılarından ücretsiz yardım alabilirsiniz. Cihazınızın 17.000 kcal/h veya daha yüksek kapasitede mi olması gerektiği, bu analiz sonucunda belirlenmelidir. Doğru kapasitede bir cihaz seçimi sizi uzun yıllar gereksiz bir yatırım ve işletme maliyetinden kurtaracaktır.

10: Vaillant kombi cihazlarının kullanıcıya sunduğu avantajlar nelerdir?

1. Sabit sıcaklıkta su garantisi: Değişen şebeke basınçlarında bile istenilen sıcaklıkta sürekli sıcak su konforunun garantisi,
2. Anında sıcak su: Tüm Plus kombi cihazlarında aqua konfor sistemi sayesinde 5 sn içerisinde sabit sıcaklıkta su garantisi ve boşa akan sudan tasarruf.
3. Membransız 3 yollu vana: Arızanın minimuma inmesi ve daha kısa sürede sıcak su elde edilmesiyle gelen tasarruf.
4. Alev modülasyonu: Hem ısıtma hem de sıcak su konumunda, kademesiz alev modülasyonu sayesinde yüksek enerji tasarrufu.
5. Çift Mikroişlemci: Watch Dog sistemi sayesinde, emniyet fonksiyonlarına çift kontrol.
6. Tam Baca Emniyet Sistemi: Bacalı cihazlarda, çift sensör ile elektronik üzerinden, dışardan müdahaleye izin vermeyen özel atık gaz emniyet sistemi.
7. Online Arıza Teşhis Sistemi: PC/modem(internet) bağlantısı ile merkezden cihazın ayarlarını değiştirebilme ve arıza teşhisi. Bunun için VRNET DIALOG cihazının (opsiyonel) kombi cihazına bağlı olması ve Vaillant servis ile bakım sözleşmesi yapılması gerekmektedir.
8. Anti Blokaj Sistemi: Pompa ve üç yollu vananın sıkışmasını elektronik üzerinden engelleme.
9. LCD Display/LED ile arıza teşhis sistemi.
10. Üç ateşleme denemesi ile akıllı ateşleme sistemi.
11. Aynı anda iki banyoda anında bol ve sabit sıcaklıkta su alma garantisi (Aquaplus kombiler)
12. Donmaya Karşı Koruma.
13. Yüksek verim ve yakıt tasarrufu.
14. 7×24 Vaillant Servis güvencesi.

11: Evimin sıcaklığını ayarlamak için her zaman kombimin yanına gitmeli miyim?

Hayır otomatik kontrol sistemlerini kullanarak da kombinizi uzaktan kumanda edebilirsiniz. Vailant’da program saatli analog oda termostatlarından, dış hava sıcaklığına bağlı olarak çalışan, dijital, haftalık programlı kontrol setlerine kadar geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Hangi özellikte bir otomatik kontrol cihazı kullanmak istiyorsanız, seçeneklerimiz sizi bekliyor.

12: Otomatik kontrol cihazlarının enerji kazancı sağladığı doğru mu?

Evinizin sıcaklığını 1 derece arttırmak cihazınızın ortalama %6 yakıt sarfiyatı yapması anlamına gelmektedir. Yani odanızın sıcaklığı 18 yerine 23 derece olduğunda yakıt tüketiminiz 0 artmaktadır. Bunu önleyebilmek içinde otomatik kontrol cihazlarını öneriyoruz. Bu cihazlar odanızın istediğiniz sıcaklıkta sabit kalmasını sağlar. Ayrıca, dış hava sıcaklığına bağlı olarak, haftanın her günü için, evinizin sıcaklığını otomatik olarak ayarlayabilme ve cihazı, istediğiniz odadan kontrol edebilme konforuna da sahip olabilirsiniz (VRT240f / VRT 340f oda termostatları ile).

13: Vaillant ta Müstakil evler, villalar veya bol sıcak su ve ısı ihtiyacı olan yerler için ne tip seçenekler mevcuttur?

Mekanın ısıtma ve sıcak su ihtiyacının tespit edilmesine bağlı olarak:
1- Aquaplus kombiler
2- 30.000kcal/h yoğuşmalı kombi cihazı
3- 40.000kcal/h duvar tipi yoğuşmalı ısıtma cihazları ile boyler bağlantılı sistem çözümleri.
4- 31.000 kcal/h duvar tipi ısıtma cihazları ile boyler bağlantılı sistem çözümleri.
5- Kaskad sistem çözümleri: Kaskad sistem çözümleri ile 240.000 kcal/h e kadar boyler bağlantılı ısıtma ve sistem çözümleri.